Preskočiť navigáciu

Login: * všetky položky sú povinné

u Kapra

Osobná stránka Petra Bohunského

Vítam vás na mojej stránke
Dnes je nedeľa 23. júna 2024, meniny má Sidónia

nIE6 (nepodporujem IE6)

ilustračný obrázok - IE6 hodený v koši

Prosím nepoužívajte Internet Explorer (ďalej len IE) verzie 6 a nižšie.

Prečo?

Škodíte tým iba sami sebe.

Ako si škodíte?

Najviac si škodíte tým, že používate nezabezpečený software, ktorý je používaný v dobe písania tohto príspevku už skoro 9 rokov (IE6 bol vypustený na trh 27. Augusta 2001), čo je dlhšia doba, ako doba používania OS Windows XP. Odvtedy sa kvantá ľudí snažia prelomiť tento program. Samozrejme úspešne.

Ďalej škodíte všetkým okolo seba, lebo brzdíte vývoj dizajnu stránok a aj webových aplikácií. IE6 a jeho predchodcovia sa správajú úplne inak ako ostatné prehliadače. Nemyslím ovládanie ale vykresľovanie. Každý, kto aspoň raz optimalizoval web pre CSS sa stretol s problémom zvaným IE. Niekedy sa s tým človek trápi hodiny aby stránka nakoniec vyzerala ako chce a bola aj optimalizovaná pre najpoužívanejšie prehliadače (aj pre IE6). Občas je to tak ťažký oriešok, že musí zvoliť kompromis, a tak zhorší aj dizajn.

Prečo je to tak?

V prvom rade používate prehliadač, ako som už spomínal, ktorý vznikol v roku 2001 a odvtedy sa toho veľa zmenilo. Je zastaraný. Problémom je aj neznalosť ľudí, ktorí za internet považujú len tú modrú ikonku v tvare písmena „e“. Tých netrápi, čo to používajú za program, ale len to, aby sa dostali na internet.

Ako to riešiť?

Zo strany používateľov je to jednoduché. Nainštalovať si iný prehliadač alebo aspoň novšiu verziu IE. Od verzie 7 IE zobrazuje vernejšie ako jeho predchodcovia. Myslím, že je to dostačujúco dobre (z mojich skúseností) aj keď nie najlepšie. Nájde sa nejaká odlišnosť. Z iných prehliadačov je na výber nespočetné množstvo. Napríklad Firefox, Opera, Google Chrome... v rôznych verziách s častými aktualizáciami.

Zo strany tvorcov stránok je to ťažšie, pretože sú tlačený zo strany objednávateľov aby ich stránky mohol prezerať každý. Nikto by sa asi nechcel prezentovať stránkou, ktorá je rozhádzaná. Ale na druhej strane s tým treba niečo robiť a jedine vtedy, keď sa používateľom starších prehliadačov prestanú stránky zobrazovať správne, začnú rozmýšľať prečo.

Čo konkrétne zobrazuje IE6 zle?

Inak počíta súradnice, kde sa má niečo zobraziť (to je asi najväčší problém). Nepodporuje správne obrázky PNG (sú to obrázky s bezstratovou kompresiou, ktoré podporujú viac farieb ako vie oko rozpoznať a k tomu aj priehľadnosť v 256 krokoch od priehľadnej po nepriehľadnú [na rozdiel od toho GIF síce podporujú animácie ale majú len 256 farieb a priehľadnosť rozlišujú len či bude pixel priesvitný alebo nie]). Nepodporuje práve tu priehľadnosť.

Naspäť hore
Päta stránky:
Autor: Peter Bohunský (Kapor)
Optimalizované pre: IE8 | Firefox 2.0+ | Opera 11.0+ | Google Chrome 4+
Systémový čas návštevníka: Serverový čas: 07:05:45